Home Telephone Location
Dundalk Show

Competitions

All entry forms to be recieved on or before Saturday 3rd June. No entries taken on Show day.

Competitions are in the following categories:

Please see rules at bottom of page:

THE CUPS

Horticultural Produce

RAWSON CHALLENGE CUP - VEGETABLES - Classes 108 - 117

McGREEDY CUP - FLORIBUNDA - Class 102                    

HEALY CUP - CONTAINERS & VEG - Classes 103 - 117         

         

Home Industries

DEAREY PERPETUAL CUP - ADULT CRAFTS - Classes 70 - 78

BELLINGHAM PERPETUAL CHALLENGE CUP -  BAKING & JAM - Classes 52 -63

GEORGINA FINNEGAN PERPETUALCUP - DECORATED SPONGE CAKE - Class 61

McGAHON MEMORIAL PERPETUAL CUP - ADULT KNITTING - Classes 68 - 69

BRIDGET DWYER PERPETUAL TROPHY - LIGHT FRUIT CAKE - Class 59

FLORENCE LENNON SHIELD - CROCHET - Classes 66 - 67 

PETER HUGHES CUP - PHOTOGRAPHY - Classes 82 - 87 

DALY PERPETUAL CUP - CHILDRENS CRAFTS - Classes 11 - 19

SHOW PERPETUAL CUP - CHILDRENS BAKING - Classes 6 - 10

 

 

Cattle

KELLY FAMILY MEMORIAL TROPHY - DAIRY CHAMPION OF THE SHOW - Classes 148 - 152     

THE GEORGE DURNIN PERPETUAL TROPHY - SIMMENTAL CHAMPION CALF - Classes 157 - 159

THE MONA DWYER PERPETUAL TROPHY

THE RALPH ARMSTRONG PERPETUAL CUP - CHAMPION ANGUS - Classes 167 - 169

OVER ALL DAIRY CHAMPION WILL RECEIVE THE LAKELAND CUP

OVERALL CHAMPION OF THE SHOW RECEIVES THE J.H. QUINN MEMORIAL CUP

 

Sheep

ML & MARY DREW PERPETUAL CUP - CHAMPION CROSSBREED - Classes 263 - 271

WOODS MEMORIAL CUP - CHAMPION LANARK TYPE BLACKFACED MOUNTAIN SHEEP - Classes 272 - 276             

WEHRLY MEMORIAL CUP - CHAMPION TEXEL - Classes 238 - 243      

NE TEXEL BREEDERS CUP - CHAMPION TEXEL - Classes 238 - 243         

DUNDALK SHOW CUP GOES TO THE OVERALL CHAMPION OF THE SHOW                   

 

Horses

McGUINNESS CUP

CHAMPION COLOURED HORSE CUP - Class 126                          

AUGUSTINE ROCHE CUP - SUPREME YOUNG HORSE CHAMPION - Classes 118 -121 

CHAMPION COB HORSE CUP - Class 127    

ANNAVERNA CUP - CHAMPION CONNEMARA BROOD MARE - Classes 128 - 130

NOVICE RIDING CUP - Classes 131 - 133

DUN SÍOG CUP - CHAMPION RIDING HORSE - Classes 112 - 117

OPEN RIDING CUP - Classes 134 - 137                         

PADDY& NORMA COOK PERPETUAL TROPHY

LIAM RICE CUP - CHAMPION HORSE OF THE SHOW

 

Downloads
On Entry
On Entry
Bottom Border
 

Fill in the form below and we will contact you as soon as possible.






Tel:
087 959 4247